Stonehenge Gizemi

HomeDergiSosyal Bilimler

Stonehenge Gizemi

Yukarıdaki fotoğraf: blog.obilet.com/stonehenge-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-stonehenge-nerede

Eski İngilizce de “Asılı Taşlar” anlamına gelir. İngiltere’nin Wiltshire kentinde bulunan Salisbury Düzlüğü’nde, Amesbury’nin batısında yer alır. Linten ve Searsen olarak ikiye ayrılan 30 büyük taş. Linten taşları 6 ton ağırlığında ve yatay şekildeyken Searsen taşları ise 26 ton ağırlığında ve 3 metre boya sahiptir. Stonehenge’nin de nasıl yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Durrington Wallas’ta bulunan çanak çömlek parçaları ile üzerindeki yağ kalıntılarından yola çıkarak bu taşların domuz yağı ile yağlanmış kızaklarla taşındığı iddiası da vardır.         

Stonehenge Ne Zaman Yapılmıştır?

Fotoğraf: blog.obilet.com/stonehenge-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-stonehenge-nerede

M.Ö. 3100 yılında yapıldığı düşünülüyor. Bazı araştırmalar şu anki görümünün M.Ö 2100 yılında tamamlandığı söyleniyor. Günümüzden 5000 yıl öncesine kadar mezar olarak kullanıldı ve 3000 yıl öncesinde İngiltere’nin en büyük mezarıydı.

İlginç Bilgiler

21 Haziran ve 21 Aralık tarihlerinde güneşin batışı tam bu merkezlere denk geliyor. Ve aynı zamanlarda yapılmış olan İrlanda’da bulunan Newgrange Anıtı ile de bağlantılı olduğu düşünülüyor. Bazı araştırmalara göre sadece bir tapınak olarak kullanılıp kurban ayinleri yapılmış. En ünlü efsaneye göre de Merlin ve çevresindeki topluluk tarafından bu yapının inşa edilmiş olmasıdır. Ve Merlin’in hayatta olduğu zamanlarda yapılmış olması da bu efsaneyi güçlendiriyor. (Merlin, ölümlü bir anneden doğmuş ve insanüstü güçleri olduğu söylenen efsanevi şahıs). Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre de bu yapının bir kutlama merkezi olduğu söyleniyor. Dünyada ki ilk Pan-İngiliz etkinliklerinin de düzenlendiği söyleniyor.

Kaynaklar

blog.obilet.com/stonehenge-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-stonehenge-nerede

Yazar: 9 Fen Sınıfı – Mina Vural